State Wrestling Day One Results

Moffat County:
106 Karson Cox lost 11-4
113 Daniel Caddy won 5-1
120 Chris Moschetti lost 9-2
152 Drake Zimmerman lost fall
170 Miki Klimper won pin
182 Elias Peroulis won 16-8
195 Hugo Hernandez won pin
220 Toryn Hume lost 10-6

 Steamboat Springs:
113 Colton Pasternak lost fall
126 Dakota Thvedt lost 11-2
145 Lance Bryant won pin
152 Matthew Hansen lost fall
160 Hayden Johnson won 4-3

 Meeker:
113 Jacob Pelloni won pin
126 Tanned Kennedy won pin
132 Garrett Frantz lost 12-3
138 Sheridan Harvey won pin
152 Hunter Garcia won 6-2
170 Casey Turner won pin
182 Chase Rule won pin
220 Caleb Bradford won pin
285 Tyler Ilgen won pin

SoRoC0:
145 Lane Martindale won 6-4
152 Jace Logan won pin
195 Sky Carlson won pin

Hayden:
195 Christian Carson won pin

West Grand:
182 Travis Etler lost 4-0
220 Noah Schroeder lost 5-2

North Park
106 Destry Schmidt lost fall

2A TEAM SCORES 

  1. Rocky Ford 37.5
  2. Meeker 30.0
  3. Paonia 28.0
  4. John Mall 26.0
  5. Fowler 20.0
  6. Hotchkiss 18.0
  7. Norwood/Nucla 18.0
  8. Highland 16.0
  9. Crowley County 12.0
  10. Cedaredge 10.0
  11. Ignacio 10.0
  12. Peyton 10.0
  13. Sedgwick County-Fleming 10.0
  14. Soroco 10.0
  15. Burlington 8.0
  16. Limon 8.0
  17. Manzanola 8.0
  18. Eads 7.0
  19. Merino 7.0
  20. Wray 7.0
  21. Baca County 6.0
  22. Center 6.0
  23. Del Norte 6.0
  24. Holly 6.0
  25. McClave 6.0
  26. Centennial/Sierra Grande 4.0
  27. Cheyenne Wells 4.0
  28. Hayden 4.0
  29. Kiowa 4.0
  30. Lyons 4.0
  31. Mancos 4.0
  32. Stratton 4.0
  33. Yuma 4.0
  34. Swink 3.5
  35. Custer County 3.0
  36. Dolores 3.0
  37. Wiggins 3.0
  38. Byers 2.0
  39. Dolores Huerta 2.0
  40. Ellicott 2.0
  41. Akron 0.0
  42. Calhan 0.0
  43. Gilpin County 0.0
  44. Holyoke 0.0
  45. Las Animas 0.0
  46. Miami-Yoder 0.0
  47. Mountain Valley 0.0
  48. North Park 0.0
  49. Rye 0.0
  50. Sanford 0.0
  51. Simla 0.0
  52. West Grand 0.0

3A TEAM SCORES

  1. Platte Valley 21.0
  2. Valley 19.5
  3. Jefferson 19.0
  4. La Junta 16.0
  5. Sheridan 16.0
  6. Alamosa 14.0
  7. Lamar 14.0
  8. Moffat County 13.0
  9. Fort Lupton 11.5
  10. Brush 11.0
  11. Centauri 11.0
  12. Bayfield 10.0
  13. Eaton 10.0
  14. Buena Vista 9.0
  15. Monte Vista 9.0
  16. Olathe 9.0
  17. Grand Valley 8.0
  18. Manitou Springs 8.0
  19. Weld Central 8.0
  20. Trinidad 7.5
  21. Eagle Valley 7.0
  22. Berthoud 6.0
  23. Delta 6.0
  24. Rifle 6.0
  25. Salida 6.0
  26. Steamboat Springs 6.0
  27. Florence 5.0
  28. Mullen 5.0
  29. Alameda 4.0
  30. Coal Ridge 4.0
  31. Conifer 4.0
  32. Holy Family 4.0
  33. Montezuma-Cortez 4.0
  34. Ridge View 4.0
  35. University 4.0
  36. Classical Academy, The 3.0
  37. Pagosa Springs 3.0
  38. Bennett 2.0
  39. Denver North 2.0
  40. Englewood 2.0
  41. Platte Canyon 2.0
  42. Res. Christian 2.0
  43. Sterling 2.0
  44. Strasburg 2.0
  45. Basalt 0.0
  46. Elizabeth 0.0
  47. Estes Park 0.0
  48. Faith Christian 0.0
  49. Lake County 0.0
  50. Middle Park 0.0
  51. Pueblo Central 0.0
  52. Summit 0.0
  53. Woodland Park 0.0

NEW - Start A Conversation Or Leave Your Thoughts