27 Northwest Colorado Wrestlers Advance To State Tournament

wrestling-139 area wrestlers claimed medals at the 2A and 3A regional tournaments this weekend.  27 of those will compete at the state championships in Denver beginning this Thursday.   Meeker, the number two ranked 2A team in the state, is taking 10 wrestlers and will be a legitimate challenger to claim the team title this year.  Moffat County placed 8 wrestlers at the regional tournament.  6 Moffat County Wrestlers will compete at state this year.   Moffat County and
Meeker each placed 3rd at their regional tournaments.  93.7 102.3 KRAI and KRAI.COM will again broadcast live from the State Tournament this Thursday, Friday and Saturday.  Broadcast coverage, from Dennis Fredrickson and Anton Fredrickson will begin at 2:45 Thursday afternoon.  A schedule of our broadcast times and a breakdown of all of the area wrestlers that placed at regionals are below.  Follow this link to the state tournament brackets.

93.7 102.3 KRAI & KRAI.COM
State Wrestling Tournament
Scheduled Broadcast Times
(all end times are approximate)

Thursday, Feb. 18

Preliminaries: 3-6:15pm
Broadcast time 2:45-6:15pm

Friday, Feb. 19

Championship quarterfinals: 10am-noon
Immediately followed by first round consolation
Broadcast time 9:45am-12:45pm

Second round consolation: 5:45-7pm
Semifinals: 7:15-8:30pm
Broadcast time 5:30-8:30pm


Saturday, Feb. 20

Third round consolation: 10:30am
Immediately followed by Semifinal consolation
Broadcast time 10:15am-noon

Fifth place: 2-3pm
Immediatley followed by third place
Broadcast time 1:45pm-3pm

Parade of Champions: 6:30-10pm
Immediately followed by first place
Broadcast time 6:15-10pm

 

Six Moffat County Wrestlers Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday.
113 – Chris Moschetti (26-7) placed 2nd
132 – Issik Herod (33-8) placed 2nd
170 – Mikinzie Klimper (32-11) placed 2nd
182 – Hugo Hernandez (31-11) placed 3rd
195 – Brett Loyd (12-6) placed 2nd)
220 – Stelios Peroulis (32-4) placed 2nd

Two Moffat County Wrestlers also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
138 – Ryan Zimmerman (14-15) placed 6th
145 – Jefferson Piatt (7-13) placed 6th

Three Steamboat Springs Wrestlers Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
106 – Colton Paternak (35-8) placed 3rd
132 – Dakota Thvedt (33-14) placed 3rd
160 – Hayden Johnson (37-6) placed 1st

Two Steamboat Springs Wrestlers also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
126 – Colten Crawford (17-10) placed 5th
152 – Matthew Hansen (24-10) placed 5th

Ten Meeker Wrestlers Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
106 – Jacob Pelloni (25-13) placed 3rd
120 – Sheridan Harvey (35-5) placed 1st
126 – Tannen Kennedy (29-15) placed 4th
145 – Hunter Garcia (32-12) placed 4th
152 – Casey Turner (36-4) placed 2nd
160 – Chase Rule (23-14) placed 4th
170 – TJ Shelton (38-1) placed 1st
182 – Devon Pontine (37-3) placed 1st
220 – Caleb Bradford (23-14) placed 3rd
285 – Tyler Ilgen (32-9) placed 1st

Three Hayden Wrestlers Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
120 – Devlyn Mosman (30-8) placed 4th
195 – Christian Carson (28-3) placed 2nd
220 – Hunter Rummel (20-7) placed 2nd

Three Hayden Wrestlers also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
106 – Taylor Powell (23-12) placed 6th
113 – Jake Planansky (23-16) placed 6th
285 – Lebo Armendarez (19-10) placed 5th

Two SoRoCo Wrestlers Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
132 – Lane Martindale (21-11) placed 4th
145 – Jace Logan (33-7) placed 3rd

One SoRoCo Wrestler also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
106 – Shad Covalt (19-13) placed 5th

One Rangley Wrestler Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
152 – nych deleon (21-18) placed 4th

Two Rangely Wrestlers also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
160 – caleb lawson (20-8) placed 5th
220 – chance sheppard (7-13) placed 6th

One West Grand Wrestler Placed in the top four at regionals and will advance to the state tournament this Thursday
182 – Travis Etler (13-6) placed 2nd

Two West Grand Wrestlers also placed at regionals but will not advance to the state tournament.
126 – Adrien Pasillas (17-14) placed 6th
195 – Bruce Cordova (11-22) placed 6th

One North Park Wrestler Placed at regionals and but will not advance to the state tournament.
145 – Blayden Fletcher (30-12) placed 5th

 

3A Regional Team Scores
1. Olathe 203.5
2. Delta 198.0
3. Moffat County 159.0
4. Rifle 148.5
5. Bayfield 128.0
6. Pagosa Springs 124.0
7. Steamboat Springs 101.5
8. Sheridan 93.0
9. Eagle Valley 79.5
10. Montezuma-Cortez 72.5
11. Grand Valley 69.0
12. Basalt 59.0
13. Coal Ridge 37.0
14. Gunnison 12.5

 

2A Regional Team Scores
1. Hotchkiss 226.0
2. Paonia 216.5
3. Meeker 205.0
4. Norwood/Nucla 189.0
5. Cedaredge 149.0
6. Ignacio 83.0
7. Hayden 82.0
8. Dolores 66.0
9. Mancos 55.0
10. Soroco 47.0
11. Dove Creek 31.0
12. Rangely 30.0
13. West Grand 28.0
14. NorthPark 16.0

 

Comments are closed.